Moskva 17. marca (TASR) - Rusko dnes navrhlo, aby Bezpečnostná rada OSN prijala rezolúciu, ktorá by potvrdila vojenskú a politickú neutralitu Ukrajiny. Neutrálny štatút Ukrajiny navrhuje Rusko zakotviť v novej, federálnej ústave.
Informovala o tom agentúra ITAR-TASS s odvolaním sa na vyhlásenie ruského ministerstva zahraničných vecí.
Rusko dnes deklarovalo, že v spolupráci so zahraničnými partnermi je okamžite pripravené pristúpiť k vytvoreniu "multilaterálneho mechanizmu súčinnosti pri urovnaní ukrajinskej krízy".
V záujme dosiahnutia tohto cieľa navrhlo vytvoriť medzinárodnú podpornú, tzv. kompaktnú, skupinu v zložení, ktoré by bolo prijateľné pre všetky politické sily na Ukrajine.
Ako jeden z cieľov podpornej skupiny Rusko navrhuje uznať právo obyvateľov Krymu rozhodovať o svojom ďalšom osude v súlade s výsledkami referenda o štatúte polostrova, ktoré sa konalo v nedeľu a v ktorom sa drvivá väčšina voličov vyslovila za jeho pripojenie k Ruskej federácii.
Podporná skupina by podľa predstáv Ruska mala apelovať na Ukrajinu, aby implementovala záväzky zmluvy podpísanej 21. februára lídrami vtedajšej opozície a medzičasom zosadeným prezidentom Viktorom Janukovyčom.
Podporná skupina by mala naliehať na Ukrajinu, aby prijala novú "federálnu" ústavu, v ktorej by regiónom udelila široké právomoci a deklarovala vojenskú a politickú neutralitu, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na ruský rezort diplomacie.
Podľa agentúry RIA Novosti odvolávajúcej sa na ruské MZV by ukrajinský parlament mal preto čo najrýchlejšie zvolať ústavodarné zhromaždenie, aby vypracovalo "federálnu ústavu", ktorá by potom mala byť predmetom referenda. Po referende by podľa predstáv Ruska mali na Ukrajine nasledovať voľby.
Ústava by podľa Ruska mala garantovať "vládu zákona, ochranu ľudských práv a národnostných menšín, slobodu slova a činnosť politických strán a médií, ako aj ďalšie princípy zabezpečujúce politické zriadenie Ukrajiny ako demokratického federálneho štátu so suverenitou a štatútom politickej a vojenskej neutrality".
Rusko tiež navrhuje, aby sa po ukrajinčine stala ruština druhým štátnym jazykom Ukrajiny. Ďalšie jazyky národnostných menšín by získali štatút v súlade s Európskou chartou regionálnych alebo menšinových jazykov.
Ruské MZV vo vyhlásení podľa ITAR-TASS opäť zdôrazňuje, že súčasnú krízu na Ukrajine a Kryme nespôsobilo, ale ide o výsledok hlbokej krízy ukrajinského štátu, ktorá viedla k polarizácii spoločnosti a vyostreniu antagonizmov medzi jednotlivými regiónmi krajiny.
0